yüz şekillendirme

Hangi bölgelerde yüz şekillendirmeden söz edilir?

Yüzümüz herkes tarafından ilk değerlendirilen, kişiliğimizi yansıtan, ön plandaki bölgedir. Bu nedenle hatlarımızın çökmüş ve yorgun olması, fazla dolgun görünmesi ya da keskin ve sinirli bir görünüm kazandırması bizim için önemlidir. Alın, burun, kulaklarımız ve onlara eşlik eden yanak, elmacık kemiği bölgesi ve çenemiz bir armoni sergiler. Bazı istenmeyen durumlar bu armoninin bozulmasına ve müziğin sesinin kötüleşmesine yol açar. Yüz şekillendirmede diğer bölge estetiklerinin yanı sıra elmacık kemiği bölgesi, yanak bölgesi ve çene bölgesinin ahengini sağlamak esastır. Tüm bu değerlendirmeler çeşitli ölçüm ve standartlar içinde yapılır. Esas olan hekim muayenesidir.

Ne tip sorunlarla karşılaşılır?

Elmacık kemiği bölgesinde çökük, yaşlı ve yorgun görünüm, yanakların çökük veya aşırı dolgun olması ve çenenin olması gerekene göre ileride ya da daha geride yerleşmiş olması karşılaşılan en temel sıkıntılardır.

Elmacık kemiği bölgesinde nasıl düzeltme işlemleri uygulanabilir?

Elmacık kemiği bölgesi yapısal olarak, hızlı kilo verme, yaşlanma ve yer çekimi etkisi ile çökük görünebilir. Buda bizi olduğumuzdan daha yaşlı veya daha yorgun bir görünme sürükler. Hyalüronik asit gibi dolgu maddeleri kullanılarak ameliyatsız ancak geçici bir yarar sağlanabileceği gibi yağ enjeksiyonları ile daha kalıcı bir dolgunluğa ulaşılabilir. Cerrahi olarak çeşitli implant materyallerinin yerleştirilmeside aynı dolgunluk etkisini sağlayacaktır.

Yanak bölgesinde nasıl düzeltme işlemleri uygulanabilir?

             Yanak bölgesinin normalden dolgun görünmesi durumunda yanak yağ yastıkçığının azaltılması daha ince bir yanak bölgesi sağlar. Buda çeneye doğru inen estetik bir hattın sağlanması anlamına gelir. Tam tersi çöküklük durumunda dolgu ve yağ enjeksiyonları daha dolgun bir yanak görünümüne yardımcı olur.

 Çene bölgesinde nasıl düzeltme işlemleri uygulanabilir?

             Çenenin olması gerekene göre daha ileride veya geride olması sorundur. Geride görünen çene için dolgu ve yağ enjeksiyonları seçeneklerdir.  Ayrıca cerrahi olarak implant yerleştirilerek normal çene görünümü sağlanabilir. Çenenin önde olguğu durumlarda kemik müdahalesi ve geriletme gereklidir.

Yüz şekillendirme uygulamalarında iz nasıldır?

             Ameliyat gerektirmeyen dolgu uygulamaları için izden söz edilmez. Benzer şekilde yağ enjeksiyon uygulamaları sıfıra yakın bir iz bırakır. Cerrahi uygulamalar genelde ağız içinden yapılırlar ve dışarından görünen bir iz bırakmazlar. Mevcut izler ağız içinde kalır ve gizlenirler.

 Ameliyat sonrası süreç nasıldır?

 Ameliyat sonrasında aynı gün hafif ağrı, birkaç gün devam eden morarma ve ödem (şişme) şikayetleri olabilir. Bu şikayetlerin azalması ve komplikasyonların engellenmesi için yüze özel giysiler kullanılabilir. Yapılan işleme göre hemen, birkaç günde veya  bir haftalık dönem hastanın sosyal hayatına dönüşü mümkündür.