yüz-boyun germe

Yüz ve/veya boyun germe nedir?

Zamana ve yer çekimine yenik düşen yüz ve boyun bölgesindeki cilt ve cilt altı dokusunun cerrahi olarak toparlanarak genç ve diri bir görünüm kazandırılması ameliyatıdır. Ne yazık ki yaşlanmayı tamamen durduran bir süreç değil. Ancak gelinen noktada sorunları ortadan kaldıran ve tersine çeviren bir operasyondur.

Ameliyat kişiye özeldir. Hasta ve hekimin karşılıklı görüşmesi ve hastanın beklentilerinin iyi anlaşılması ameliyat sonrası en iyi sonucu sağlar.

Yüz ve/veya boyun germe tek başına uygulanabileceği gibi kaş kaldırma, burun estetiği, göz çevresi estetiği vb. diğer estetik müdahalelerle kombine edilebilir.

Yüz ve/veya boyun germe iz bırakan bir işlem midir?

Tüm cerrahi işlemler gibi yüz ve/veya boyun germede de küçük bir iz bırakır. Ayrıca plastik ve estetik cerrahinin özel kesi alanları, RTSL (Relaxed Skin Tension Lines) olarak bilinen özel çizgiler izlerin en aza indirilmesi için yol göstericidir. İşlem, kulağın önünden başlayıp kulağın arkasına ve ihtiyaca göre saça kadar uzanan bir kesi ile gerçekleştirilir. Ameliyat sonrası yara izini en aza indirmek için medikal tedavi ile desteklenir.

Ameliyat sonrası süreç nasıldır?

Ameliyat sonrasında aynı gün içerisinde birkaç gün devam eden hafif ağrı, morarma ve ödem (şişlik) şikayetleri olabilir. Bu şikayetleri azaltmak ve komplikasyonları önlemek için yüze özel giysiler kullanılabilir. Genel olarak hastanın sosyal hayatına dönmesi için bir haftalık bir süre yeterlidir.