yüz-boyun germe

Yüz ve/veya boyun germe nedir?

Yüz ve boyun bölgelerindeki zaman ve yerşekimine yenik düşmüş deri ve deri altı dokusunun cerrahi olarak toparlanması, genç ve diri görüntüsünün kazandırılması ameliyatıdır. Maalesef yaşlanmayı tamamen durduran bir işlem değildir. Ancak gelinen noktadaki sorunları ortadan kaldıran ve geri çeviren bir operasyondur.

Ameliyat kişiye özeldir. Hasta ile hekimin karşılıklı görüşmesi, hastanın beklentilerinin iyi anlaşılması ameliyat sonrasındaki en iyi sonucu sağlar.

Tek başına yüz ve/veya boyun germe uygulanabildiği gibi özellikle kaş kaldırma, burun estetiği, göz çevresi estetiği vb. başta olmak üzere diğer estetik girişimlerle kombine edilebilir.

Yüz ve/veya boyun germe iz bırakan bir işlem midir?

             Tüm cerrahi işlemler gibi yüz ve/veya boyun germede az da olsa skar bırakır. Yine plastik ve estetik cerrahinin özel kesi bölgeleri, RTSL (Relaxed Skin Tension Lines ) olarak bilinen özel hatlar izin en aza indirilmesi için yol göstericidir.  Kulak önünden başlayan ve ihtiyaca göre kulak arkası ve saç içine uzanan bir kesi ile işlem gerçekleştirilir. Operasyon sonrası skarın minimize edilmesi için medikal tedavi ile desteklenir.

 Ameliyat sonrası süreç nasıldır?

             Ameliyat sonrasında aynı gün hafif ağrı, birkaç gün devam eden morarma ve ödem (şişme) şikayetleri olabilir. Bu şikayetlerin azalması ve komplikasyonların engellenmesi için yüze özel giysiler kullanılabilir. Genelde bir haftalık dönem hastanın sosyal hayatına dönüşü için yeterlidir.