göz çevresi estetiği

Göz kapağında değil, göz çevresinde estetik!…

Yaşlanma ve yaşam tarzına bağlı olarak göz çevresinde çeşitli yapısal değişiklikler olur. Bu değişiklikler göz kapağı derisinin sarkması, göz çevresindeki yağ yastıkçıklarının belirginleşmesi, yağ dokusunun erimesine bağlı çökme, yapısal çökmeler ve gözün farklı yerleşiminden kaynaklanabilir. Sonuç, yorgun, bitkin, mutsuz veya hatta yaşlı bir görünümdür. Bu değişiklikler sadece göz kapağı müdahaleleri ile ortadan kaldırılmaz. Yağ enjeksiyonları, göz pozisyonunun düzeltilmesi gibi farklı operasyonlarda gerekebilir. Bu nedenle göz çevresini bir bütün olarak değerlendirmek ve sadece göz kapağının değil tüm göz çevresinin hatta yüzün güzelliğine odaklanmak esastır.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) nedir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yaşam tarzı, yorgunluk, yapısal nedenler ve yaşlanmaya bağlı olarak göz kapağı derisinde değişiklikler olmaktadır. Bunlar özellikle göz kapağı derisinin sarkması ve buruşması ve göz çevresinde yağ lekelerinin ortaya çıkmasıdır. Aslında bu sarkan ciltler kişinin çevreyi görmesini engelleyen bir duvara dönüşebilir. Bu tür durumlar göz kapağı derisine yapılan cerrahi işlemlerle düzeltilir. Tüm yazılarımda da belirttiğim gibi burada önemli olan hasta ile hekim arasındaki görüşme ve iletişimdir. Ameliyat kişiye özeldir. Bazı durumlarda, kaşların sarkması, göz kapağı düşük izlenimi verir. Bu durumda asıl yapılması gereken kaş müdahalesidir. Kapsamlı bir muayene ve hastanın sorununun tam olarak anlaşılması ameliyatta başarıyı getirir.

Göz kapağı estetiği nasıl yapılır?

Lokal veya genel anestezi altında, göz kapağı derisinin sarkması, üst göz kapağı kıvrımına ve alt göz kapağına kirpiklerin altına sığacak şekilde kesilerle çıkarılır. Aynı zamanda yağ yastıkçıklarının neden olduğu sorunlar da ortadan kalkar. Göz kapağı çok ince ve kanlı bir yapı olduğu için oldukça iyi iyileşir. Çoğunlukla belirgin değildirler. Her halükarda kesi yerleri göz çevresine çok iyi gizlenir ve belli olmaz. Lokal anestezi ile yapılan işlemlerde hemen, genel anestezi ile yapılan işlemlerde 6-8 saat sonra taburcu olmak mümkündür. İlk gün buz uygulaması ve gözlerin dinlenmesi önerilir. Kişiye göre göz çevresinde morluk ve şişlik olabilir.