göz çevresi estetiği

Göz kapağı değil, göz çevresi estetiği!...

             Göz çevresinde yaşlanma ile, yaşam tarzı nedeniyle, yapısal olarak çeşitli değişiklikler olmaktadır. Bu değişiklikler göz kapağı derisinde sarkma, göz çevresi yağ yastıkçıklarının belirgin hale gelmesi, yağ dokuda erimeye bağlı çöküklük, yapısal çöküklükler ve gözün farklı yerleşimine bağlı durumlar olabilir. Sonuç yorgun, bitkin, mutsuz hatta olunduğunda yaşlı bir görünüm ortaya çıkmasıdır. Bu değişiklikler sadece göz kapağı müdehaleleri ile giderilmez. Yağ enjeksiyonları ve gözün yerleşim şeklinin düzeltilmesi gibi farklı işlemlerde gerekebilir. Bu nedenle göz çevresini bir bütün olarak değerlendirmek ve sadece göz kapağı değil tüm göz çevresinin ve hatta yüzün güzelliğine odaklanmak esastır.

 Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) nedir?

        

            Göz kapağı derisinde yukarıda saydığımız gibi yaşam tarzı, yorgunluk, yapısal nedenler ve yaşlanmaya bağlı değişimler olur. Bunlar özellikle göz kapağı derisinde sarkma ve kırışma, göz çevresindeki yağ yasatıkçıklarında belirginleşme gibidir. Hatta derideki bu sarkmalar kişinin çevreyi görmesini engelleyen bir duvara dönüşebilir. Bu gibi durumlar göz kapağı derisine yapılan cerrahi işlemlerle giderilirler. Tüm yazılarımda belirttiğim gibi burada da önemli olan hasta ile hekimin görüşmesi ve iletişimidir. Cerrahi kişiye özeldir. Bazı durumlarda kaşlardaki sarkıklıklar sanki göz kapağında düşüklük varmış izlenimi uyandırır. Bu durumda asıl yapılması gereken kaş müdehalesidir. Kapsamlı bir muayene ve hastanın sorunun tam olarak anlaşılması ameliyattaki başarıyı getirir.

 Göz kapağı estetiği nasıl yapılır?

             Lokal veya genel anestezi altında üst göz kapağı kıvrımına ve alt göz kapağında da kirpik altlarına uyacak şekilde kesilerle göz kapağı derisindeki sarkmalar giderilir. Aynı anda yağ yastıkçıklarından kaynaklanan sorunlarda giderilir. Göz kapağı çok ince ve iyi kanlanan bir yapı olduğundan oldukça iyi iyileşir. Çoğunlukla belli olmazlar. Her şekilde kesi yerleri göz çevresinde çok iyi gizlenir ve görünmezler. Lokal anestezi altında yapılan işlemlerde hemen, genel anestezi ile yapılan işlemlerde 6-8 saat sonra taburcu mümkündür. İlk gün buz uygulama ve gözlerin dinlendirilmesi önerilir. Kişiye göre değişen göz çevresi morarma ve şişmeleri olabilir.