Liposuction  (yağ alma) nedir ve kimlere uygulanır?

           

            Öncelikle bilinmesi gerekn liposuction işleminin bir zayıflama ameliyatı olmadığıdır. Yer yer bu amaçal kullanılsa da asıl hedef değildi. Hedef vücutta normal konturu bozan, yani kalça ve bel bölgesi gibi yerlerde estetik kıvrımı engelleyen durumların ortadan kaldırılmasıdır. Bu görsel sorun kişinin kilosundan bağımsız olarak giydiği kıyafetlerin duruşunu etkiler. Kendine yakıştırdığı bir pantolondan kalçanın çıkması, tişörtün kenarlarından bel kenarlarının taşması gibi mutsuzluğa yol açan durumlara sebep olur. İşte liposuction bu vb. sorunların giderildiği bir operasyondur. Kişi ideal kilosuna ne kadar yakınsa bu ameliyatın sonucu ve kişiye sağladığı mutluluk o derece yüksek olur.

“Liposuctiondan sonra kilo alırsam yine aynı bozulma olur mu?” en sık sorulan sorudur. Tabiki liposuction bir daha siz kilo almayacaksınız demek değil. Bu kişinin kendine dikkat etmesi ile ilgili. Ancak kiloda alsanız sağlanmış olan düzgün vücut şekli korunacaktır.

Liposuction ameliyatı nasıl yapılır?                                        
Hastane koşullarında, alınacak bölgenin büyüklüğüne göre genel anestezi veya lokal-sedasyon ile uygulanabilir bir işlemdir. Yağ alınacak bölgeye bir miktar sıvı verildikten sonra küçük deliklerden bir kanül yardımı ile fazla yağın dışarı alınması esasına dayanır.

 

Liposuction teknikleri

  • Geleneksel veya kuru teknik

Deriye her hangi bir şey vermeden yapılan liposuctiondır. Bu teknikte aşırı zedelenme olmakta ve fazla kan kaybıyla karşılaşılmaktadır. Günümüzde kullanılmamaktadır, tarihi önemi vardır.

  • Islak teknik

Serum ve adrenalin (bir çeşit damar daraltıcı ilaç) içeren sıvı verilerek yapılan liposuctiondır.

  • Süper ıslak teknik

Temelde tumesan tekniğine benzer fakat daha az sıvı verilmektedir. Ayrıca lidokain denilen ilaç kullanılmamaktadır. Bu nedenle lidokain toksikasyon (zehirlenme) riski yoktur.

  • Tümesan teknik

Yağ alınacak alana alınacak miktardan 2-3 kat daha fazla sıvı verilerek yapılmaktadır. Bu tekniğin kullanımında ilaç dozunun aşırı olmamasına ve sıvının aşırı yüklenmemesine dikkat edilmelidir.

  • Ultrason yardımlı liposuction

Özel tasarlanmış titanyum proplar yardımıyla ultrasonik enerji deri altı mesafeye taşınarak hücresel parçalanma oluşturulmaktadır. Parçalanan yağ hücrelerindeki yağ sıvı hale gelmekte ve bunlar düşük vakumla dışarı alınmaktadır. Kısa sürede fazla yağ alınabilmektedir. Deri ve derinin alt tabakalarında yanıklar yapabilmekte ve nedenle deri giriş yerinde koruyucu kullanmalıdır.

  • Güçlendirilmiş kanülle liposuction

Yeni bir tekniktir. Daha az travma yaratmaktadır. Yüksek hızlı hareketli kanül kullanan bir yeni cihaz kullanılmaktadır. Kısa zamanda daha fazla yağ alınabilmekte, cerrah daha az yorulmakta morluk daha az olmaktadır.

  • Lazer yardımlı liposuction

Yağ soğuk lazerle eritilmektedir. Burada yağ hücre zarı zedelenmemektedir. Sıklıkla tümesan liposuctionla birlikte kullanılmaktadır. Fakat yağ aspirasyonla dışarı alınmamaktadır. Serbestleşen yağ vücut tarafından emilmektedir. Alet, yağ alınacak bölgeye 12 dakika tutulduktan sonra buraya küçük bir kesi yapılarak yağ dışarı akıtılır.

  • Laser lipolisis

Tümesan sıvı verildikten sonra fiberoptik lazer yerleştirilir. Fiber optik lazer ışığı sadece yağları etkiler. Bu sadece selülitler için kullanılmıştır. Çünkü 500 ml. kadar yağ yok edilebilmektedir. Bu yağ da vücut tarafından emilmektedir. Bu nedenle fazla yağ alınamamaktadır.

  • Kollajenazlı kimyasal liposuction

Deney hayvanlarında yağ içine kollajenaz verildiğinde yağların eridiği ve doku tarafından emildiği görülmüştür. FDA insanlarda lipomaların tedavisinde denemeyi kabul etmiştir.

 

Laser-liposuction, Laser-lipolisis, Kimyasal yağ alınması ve düşük seviyeli ultrasonik yardımlı yağ alınması teknikleri ise etkinlikleri diğer tekniklere göre üstün olan teknikler değildir. Her tekniğin barındırdığı farklı sorunlar bulunmaktadır.

 

Ameliyat sonrası süreç nasıldır?

 

            Ameliyat sonrası hastanede yatış süresi genelde bir gündür. İlk gün liposuction sonrası akıntı oluşur ve bu korkulacak bir durum değildir. Hastanın derinin oturduğu ve liposuction etkilerinin tam göründüğü dönemde korse kullanımı gerekir. İşe dönmek yapılan işe göre birkaç günde mümkün olur.

 

Op. Dr. Habib Başkurt

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı