karın germe

Karın germe ameliyatı kimlere uygulanır?

Aşırı kilo kaybı, önceki doğumlar ve hamilelik gibi nedenlerle karında değişiklikler meydana gelebilir. Bu değişiklikler; karın kaslarının bozulması, ciltte çatlak oluşumu ve cildin sarkması, yağ birikimlerinin oluşması. Yapılacak operasyonlar bu anatomik değişiklikleri düzeltmeye yöneliktir.

Karın germe ameliyatı nasıl yapılır?

Genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Ameliyat derecesi hastanın muayenesi ile belirlenir. Sadece hafif yağlanma olan hastalara liposuction uygulanır. Alt karın bölgesinde sarkma ve çatlakları olan hastalarda mini karın germe uygulanabilir. Sarkma fazlaysa ve sorunlar göbek hizasındaysa tam karın germe ameliyatı uygundur. Burada önemli olan hastanın muayenesi ile hasta doktoru arasındaki iletişimdir. Ameliyatta ne kadar ve ne kadar iz kalacağı hangi ameliyatın yapılacağına bağlıdır. Cerrah, yara izini çamaşırların altına gizlemeye çalışıyor, böylece görünmezler. Kişilerin giyim tarzı değiştiği için kişiye göre iz şeklinde değişiklikler yapılabilmektedir. Her durumda bu iz zamanla azalacak ve hastanın yapısında herhangi bir sorun yoksa belirsiz hale gelecektir.

Karın germe sonrası süreç nasıldır?

Ameliyat sonrası süreç oldukça rahattır. İhtiyaca göre hastanede kalış süresi bir veya iki gündür. Uygun korse kullanımı önerilir. Yapılan işe göre on gün içinde işe dönmek mümkündür.