karın germe

Karın germe ameliyatı kimlere uygulanır?

          

            Aşırı kilo alıp verme, geçirilmiş doğumlar ve hamilelik gibi nedenlerle karın bölgesinde degişiklikler oluşabilir. Bu degişiklikler; karın kaslarının bozulması, ciltte çatlaklar oluşması, derinin pörsümesi ve sarkması, yağ birikimlerinin oluşması olarak karşımıza çıkar. Yapılacak ameliyatlar ise bu anatomik değişiklikleri düzeltmeye yöneliktir.

Karin germe  ameliyatı nasıl yapılır?

Genel anestezi altında uygulanan bir işlemdir. Ameliyatın derecesi hastanın muayenesi sonucu belirlenir. Sadece hafif yağlanmanın olduğu hastalara liposakşın uygulanır. Göbek altın seviyede sarkıklık ve çatlaklığın olduğu hastalarda mini karın germe uygulanabilir. Sarkıklık aşırı derecede ise ve sorunlar göbek seviyesinide geçiyorsa tam karın germe uygundur. Burada önemli olan hastanın muayenesi ve hasta hekim arasındaki iletişimdir. Ameliyatta ne kadar ve nasıl iz kalacağı hangi ameliyat yapılacağına göre değişir. Yapılmaya çalışılan en az izi görünmeyecek şekilde çamaşır içine gizlemeye çalışmaktır. Kişilerin giyim şekli değiştiğinden, kişiye göre iz şeklinde değişiklikler yapılabilir. Her şekilde bu iz zaman içinde azalır ve hastanın yapısı ile ilgili bir sorun yaşanmadığı takdirde belirsizleşecektir.

Karın germe sonrası süreç nasıldır?

Ameliyat sonrası süreç oldukça rahattır. Gerekliliğe göre değişmekle birlikte hastanede yatış süresi bir iki gündür. Uygun korse kullanımı önerilir. Yapılan işe göre işe dönüş on gün içinde mümkündür.