meme dikleştirme

Meme dikleştirme ameliyatı nedir ve kime yapılır?

İdeal memenin tanımı topluma göre değişmektedir. Ancak memenin konumu, şekli ve diğer meme ile olan orantısal ilişkisi gibi objektif olabilen, kıvam ve duyum gibi daha sübjektif olarak değerlendirilebilen özellikleri vardır. Büyük göğüslerde hafif bir azalma olur. Ancak meme düşüklüğünün temel nedeni farklıdır. Düzeltmeyi de bir o kadar karmaşık hale getiriyor. Çoğunlukla hamilelik, kilo alma gibi meme kitlesinin arttığı ve azaldığı durumlarda ortaya çıkar. Ayrıca cilt kalitesi yaşlanma gibi birçok faktöre bağlıdır. Derinin kalitesinin bozulması ve memeyi taşıyan asıcı bağların kalitesinin düşmesi bu sorunu daha da önemli hale getirmektedir.

Amaç normal işleyiş sürecini tersine çevirerek memenin daha genç bir görünüme kavuşmasını sağlamaktır. Hasta doktor iletişimi esastır. Hastanın doğası ve problem iyi anlaşılmalıdır. Bu sayede hasta her sonucu bilerek ameliyatı tercih edecektir.

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır?

Genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Bilgiler yapılacak ameliyata göre değişir. Bu değerlendirmede meme küçültme derecesi ve meme dokusunun yeterli olup olmadığı önemlidir. Protezli veya protezsiz sadece hastanın kendi dokusunu kaldırmak mümkündür. Bu hasta ile hekimin yüz yüze görüşmesi ve muayene sonrası verilecek bir karardır. Ortalama iki gün hastanede kalmanız yeterlidir.

Ameliyattan sonra ne yapmalıyım?

Sanılanın aksine ameliyat sonrası oldukça rahattır. Hastaların çoğu ilk günden sonra herhangi bir ağrı kesici ihtiyacı dahi hissetmezler. Hastanede kalış süresi ihtiyaca göre belirlenir. Ancak ortalama olarak bir veya iki günlük bir süreyi ifade eder. Ameliyattan sonra uygun sutyenler kullanılmalı ve ağır sporlara bir süre ara verilmelidir. İş hayatına dönüş, işin türüne göre beş veya yedi gün içinde gerçekleşebilir.