meme dikleştirme

Meme dikleştirme ameliyatı nedir, kimlere yapılır?

            İdeal memenin tanımı topluma göre değişiklik gösterir. Ancak memenin yerleşim, şekil, diğer meme ile olan oransal ilişkisi gibi objektif olabilecek ve kıvam, hissiyat gibi daha subjektif  değerlendirilebilecek ozellikleri vardır. Büyük memelerde bir miktar düşme görünür. Ama düşük memenin asıl nedeni daha farklıdır. Düzeltilmesini de bir o kadar karmaşık hale getirir. Çoğunlukla hamilelik, kilo alma gibi meme kitlesinin artma ve azalma gösterdiği durumları takiben ortaya çıkar. Ayrıca deri kalitesi, yaşlanma gibi bir çok faktöre bağlıdır. Deri kalitesindeki bozulma ve memeyi taşıyan asıcı bağların kalitesindeki azalma bu sorunu daha önemli bir hale getirmektedir.

Amaç normal işleyiş sürecini geri çevirmek ve memenin daha genç bir görünüme kavuşmasını sağlamaktır. Hasta hekim iletişimi esastır. Hastanın yapısının ve sorunun iyi anlaşılması gerekir. Bu şekilde hasta her sonucu bilerek ameliyatı tercih edecektir.

 Meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır?

             Genel anestezi altında uygulanan bir işlemdir. Yapılacak ameliyata bağlı olarak bilgilendirme değişir. Meme düşüklüğünün derecesi, meme dokusunun yeterli olup olmaması bu değerlendirmede önemlidir. Protez kullanılarak ya da kullanmadan, sadece hastanın kendi dokusu ile dikleştirme mümkündür. Tekrarlamak gerekir, bu hasta ile hekimin yüzyüze görüşmesi ve muayene ile verilecek bir karardır. Ortalama  bir iki gün hastanede kalınması yeterlidir.

 Ameliyat sonrası neler yapmalıyım?

             Ameliyat sonrası sanılanın aksine oldukça rahat geçer. Hastaların çoğu ilk günden sonra herhangi bir ağrı kesici ihtiyacı bile hissetmezler. Hastane de kalış süresi ihtiyaca göre belirlenir. Ancak ortalama olarak bir iki günlük bir zamanı ifade eder. Ameliyat sonrası uygun südyenlerin kullanılması ve ağır sporlara bir süre ara verilmesi gerekir. İş hayatına dönüş işin şekline bağlı olarak beş, yedi gün içinde gerçekleşebilir.