meme büyütme

Meme büyütme ameliyatı kimlere yapılır, uygun adaylar kimlerdir?

           

Kadınlarda meme tarih boyunca farklı anlamlar kazanmış olsa da, daima yüksek öneme sahiptir. Günümüzde en büyük anlamı hem önemli bir kadınlık göstergesi hem de cinsel organ olmasıdır. Her kadında meme yapısı, büyüklüğü farklılık gösterir. Bazen bir kadının her iki memesi arasındaki boyut farklılıkları rahatsız edici seviyelere ulaşır. Bazen de hamilelik gibi durumlardan sonra meme dokusunda tahmin edilemez kayıplar oluşur. Nedeni ne olursa olsun meme dokusunun tatmin edici seviyede olmaması bir kadın için daima huzursuzluk verici, sosyal ve ruhsal olarak engelleyicidir.

Meme büyütme için farklı teknikler tanımlanmaktadır. Günümüzde en sık kullanılan prosedür silikon protezlerle meme büyütme işleminin uygulanmasıdır.  Kişinin kendi yağının kullanılarak memenin büyütüldüğü tekniklerde vardır. Ancak takip sürecinde meme kanseri ile karışabilen durumlar ortaya çıkardığından ya da bir kanserin tanı ve takibini zorlaştıracağında çok tercih edilmemektedir.

Hiçbir ameliyat tamamen sorunsuz değildi. Esas olan hasta ile hekimin karşılıklı iletişimi, ameliyata dair olabilecek herşeyin hastaya anlatılması, hasta beklentilerinin net olarak anlaşılmasıdır. Başarıyı ve memnuniyeti getiren hasta ile hekim arasındaki güven ilişkisidir.

En sık akla takılan iki sorunun cevabını verelim:

  1. Meme protezi emzirmemi engeller mi? Hayır
  2. Meme protezi kanser olmama neden olur mu? Hayır

 

Yaklaşık südyen ölçüsünün belirlenmesi:

Memelerin altindan geçecek sekilde ( Beyaz çizgi) gögüs çevresinin ölçümü sutyen bedeninin rakamsal degerini verir (75, 80 vb). Meme uçlarindan geçecek sekilde ölçüm yapildiginda (mavi çizgi) ise meme altindan yapilana göre daha yüksek bir deger bulunur. Bu iki deger arasindaki fark 6.5 cm.den küçükse A olarak kabul edilir ve her 6.5 cm artisinda da B; C;D;DD olarak büyür.Böylece sutyen bedeninin cup ölçüsü de bulunmus olur ve rakamsal degerin yanina yazilir(75B,80A gibi).

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

 

Genel anestezi altında uygulanan bir işlemdir. Yapılacak ameliyata bağlı olarak bilgilendirme değişir. Protezin tipi, kas arkasına mı meme dokusu arkasına mı yerleştirileceği, hangi  kesi ile bu yerleştirme işleminin yapılacağı...Hepsi hastaya göre özel olarak belirlenir.

 

Ameliyat sonrası neler yapmalıyım?

 

            Ameliyat sonrası sanılanın aksine oldukça rahat geçer. Hastaların çoğu ilk günden sonra herhangi bir ağrı kesici ihtiyacı bile hissetmezler. Hastane de kalış süresi ortalama olarak bir günlük bir zamanı ifade eder. Ameliyat sonrası uygun südyenlerin kullanılması ve ağır sporlara bir süre ara verilmesi gerekir. Doktorunuz size önerdiği masajlar olacaktır. Bu masajları yapmanız sizin yararınızadır. İş hayatına dönüş işin şekline bağlı olarak beş, yedi gün içinde gerçekleşebilir.