meme büyütme

Meme büyütme ameliyatı kimlere yapılır ve uygun adaylar kimlerdir?

Kadınlarda meme tarih boyunca farklı anlamlar kazanmış olsa da her zaman büyük önem taşımıştır. Günümüzde en büyük anlamı, hem kadınlığın önemli bir göstergesi hem de cinsel bir organ olmasıdır. Göğüs yapısı ve büyüklüğü her kadında farklılık gösterir. Bazen bir kadının iki göğsü arasındaki boyut farklılıkları rahatsız edici boyutlara ulaşır. Bazen hamilelik gibi durumlardan sonra meme dokusunda öngörülemeyen kayıplar meydana gelir. Sebebi ne olursa olsun, meme dokusunun yetersiz düzeyde olması kadın için her zaman rahatsız edici, sosyal ve ruhsal olarak engelleyicidir.

Meme büyütme için farklı teknikler anlatılmaktadır. Günümüzde en sık kullanılan işlem silikon protezlerle meme büyütme uygulamasıdır. Kişinin kendi yağı kullanılarak meme büyütüldüğü teknikler vardır. Ancak takip sürecinde meme kanseri ile karıştırılabilecek durumları ortaya çıkardığında veya bir kanserin teşhis ve takibini zorlaştırdığında tercih edilmez.

Hiçbir ameliyat tamamen olaysız değildir. Ana şey hasta ile doktor arasında iletişim kurmak, operasyonla ilgili olabilecek her şeyi hastaya anlatmak ve hastanın beklentilerini net bir şekilde anlamaktır. Başarıyı ve memnuniyeti getiren, hasta ile hekim arasındaki güven ilişkisidir.

En sık sorulan iki soruyu cevaplayalım:

  1. Meme protezi emzirmemi engeller mi?: Hayır
  2. Meme protezi meme dokusu kanserine yakalanmama neden olur mu? : Hayır

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Bilgiler yapılacak ameliyata göre değişir. Protezin tipi, kas arkasına mı meme dokusunun arkasına mı konulacağı, bu yerleştirmenin hangi kesi ile yapılacağı… Hepsi hastaya özel belirlenir.

 

Ameliyattan sonra ne yapmalıyım?

Sanılanın aksine ameliyat sonrası oldukça rahattır. Hastaların çoğu ilk günden sonra herhangi bir ağrı kesici ihtiyacı dahi hissetmezler. Hastanede kalış süresi ortalama bir günü ifade etmektedir. Ameliyattan sonra uygun sutyenler kullanılmalı ve ağır sporlara bir süre ara verilmelidir. Doktorunuz sizin için masaj önerecektir. Bu masajları yapmanız sizin yararınızadır. İş hayatına dönüş, işin türüne göre beş veya yedi gün içinde gerçekleşebilir.