jinekomasti-erkekte meme büyümesi

Erkeklerde meme büyümesinin nedenleri nelerdir?

          

Erkeklerde ki meme büyümesi jinekomasti olarak tanımlanır. Farklı yaş gruplarında farklı nedenlerle görülebilir. Hormonal bozukluğa yol açan tümörler, karaciğer ve tiroid bezi bozuklukları, kullanılan çeşitli ilaçlar erkekte meme büyümesinin nedeni olabilir. Hemen ameliyat demeden önce iyi bir muayene ve gerekli testler ile mevcut jinekomastinin patolojik sebeplerinin elenmesi gerekir.

Ultrason ile meme dokusunun varlığı ve derecesi, yağ doku ağırlıklı bir meme büyümesi olup olmadığının tespiti gerekir.

 Erkekte meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

             Genel anestezi altında uygulanan bir işlemdir. Yapılacak ameliyata bağlı olarak bilgilendirme değişir. Meme bezi dokusunun miktarı, memenin  ulaştığı büyüklük, yağ doku ağırlıklı olup olmaması tekniği ve ameliyat kararını etkiler. Liposakşın ile yağ dokunun alınmasından, ciddi deri eksizyonlarına kadar varan bir aralıkta cerrahi değişmektedir. Hasta ile hekim görüşmesi, ayrıntılı fizik muayene önemlidir.

 Ameliyat sonrası neler yapmalıyım?

             Ameliyat sonrası sanılanın aksine oldukça rahat geçer. Hastaların çoğu ilk günden sonra herhangi bir ağrı kesici ihtiyacı bile hissetmezler. Hastane de kalış süresi ortalama olarak bir günlük bir zamanı ifade eder. Ameliyat sonrası uygun baskı elbiselerinin kullanımı uygundur. Ağır sporlara bir süre ara verilmesi gerekir. İş hayatına dönüş işin şekline bağlı olarak beş, yedi gün içinde gerçekleşebilir.