jinekomasti-erkekte meme büyümesi

Erkeklerde meme büyümesinin nedenleri nelerdir?

Erkeklerde meme büyümesi jinekomasti olarak tanımlanır. Farklı nedenlerle farklı yaş gruplarında görülebilir. Hormonal bozukluklara neden olan tümörler, karaciğer ve tiroid bezi bozuklukları, kullanılan çeşitli ilaçlar erkeklerde meme büyümesine neden olabilir. Ameliyata çağrılmadan önce iyi bir muayene ve gerekli tetkikler ile mevcut jinekomastinin patolojik nedenleri ortadan kaldırılmalıdır.

Ultrason ile meme dokusunun varlığı ve derecesi ve yağ dokusu ağırlıklı bir meme büyümesi olup olmadığı belirlenmelidir.

Erkeklerde meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Bilgiler yapılacak ameliyata göre değişir. Meme bezi dokusunun miktarı, memenin büyüklüğü, yağ dokusu ağırlıklı olup olmadığı tekniği ve ameliyat kararını etkiler. Cerrahi, liposuction ile yağ dokusunun çıkarılmasından ciddi cilt eksizyonlarına kadar uzanır. Hastanın hekimi ile görüşülmesi ve detaylı fizik muayenesi önemlidir.

Ameliyattan sonra ne yapmalıyım?

Sanılanın aksine ameliyat sonrası oldukça rahattır. Hastaların çoğu ilk günden sonra herhangi bir ağrı kesici ihtiyacı dahi hissetmezler. Hastanede kalış süresi ortalama bir günü ifade etmektedir. Ameliyattan sonra uygun baskı elbiselerinin kullanılması uygundur. Ağır sporlara bir süre ara verilmelidir. İş hayatına dönüş, işin türüne göre beş veya yedi gün içinde gerçekleşebilir.