burun estetiği

Burun ameliyatı (rinoplasti) nedir?

 

Rinoplasti; burun yapısının cerrahi olarak yeniden şekillendirilmesini tanımlar. Amacı ise yaşam kalitenizi yükseltmek ve mutluluğunuzu arttırmaktır. Burnumuz yüzümüzün tam ortasında yer alan en önemli yapıdır. Bu nedenle burnumuz üzerindeki çok küçük değişiklikler, genel görünüm ve ifademizde ciddi farklılıklar ortaya çıkarır. Elbette tüm özellikleri farklı kişiler için de farklı burun ameliyatları söz konusudur. Ameliyat tam anlamıyla kişiye özeldir. Esas olan hasta ile hekimin karşılıklı görüşmesi, kişinin beklentilerinin çok iyi anlaşılması, yapılabileceklerin hastaya çok iyi anlatılması, ortak ve doğru yolun beraberce bulunmasıdır.

 

Fotoğraftan planlama mümkün ve doğru mudur?

 

            Son yıllarda teknolojinin de gelişmesi ile çeşitli programlar sağlık sisteminin hizmetine girmiştir. Bunlardan biride iki boyutlu görüntüler üzerinde oynayarak öncesi/sonrası farkını ortaya koymaya çalışan programlardır. Bu işlemler özellikle yan duruştaki değişiklikler konusunda bir fikir verebilir. Unutulmaması gerekse insanın bir fotograf olmadığıdır. Resimler üzerindeki her oynama ameliyat esnasında mümkün olmayabilir. Buda çok güzel bir sonuca ulaşılmış olsa bile ameliyat sonrasında hastada hüsran ve hayal kırıklığı olarak ortaya çıkar. Asıl olan fotograf üzerinde oynama değil, hasta ve hekimin birbirlerini iyi anlaması, güven oluşması, hastanın sağlığını bozmayacak sınırlara dikkat edilerek doğal ve güzel görünüme ulaşılmasıdır.

 

Burun ameliyatı nasıl yapılır?

             Temel olarak kıkırdak ve kemik iskelet yapı üzerinde yeniden şekillendirme, sonrasında üzerindeki derinin bu değişime uyum sağlaması mantığına dayanır. Bu nedenle her zaman kişinin sağlığını bozmamaya özen gösterilmesi gereken sınırlar vardır. Kıkırdak ve kemik üzerinde yapılabilecek işler sonsuz değildir.

Kapalı veya açık burun ameliyatı olarak iki teknikle yapılır. Açık burun ameliyatında burnun orta alt kısmında bir kesi yapılır ve bu kesinin skarı -zamanla azalmakla birlikte- kalır. Kapalı burun ameliyatı her iki burun deliğinin iç kısmından yapılır ve dışarıdan görünen bir iz bırakmaz. Her iki teknikte de burunla ilgili tüm estetik işlemler yapılabilir. Hangi tekniğin kullanılacağı hekime bağlıdır.

Aynı anda nefes alma problemlerine yol açan özellikle ön orta kıkırdak eğrilikleri veya et büyümeleri giderilebilir. Yine de burun içindeki tüm tıkayıcı kitleler estetik ameliyata dahil olarak giderilemez. Bir kısmı için ek işlemler gerekli olabilir.

 Burun ameliyatı sonrası zor bir süreç midir?

             Ameliyat sonrası sanılanın aksine oldukça rahat geçer. Hastaların çoğu ilk günden sonra herhangi bir ağrı kesici ihtiyacı bile hissetmezler. Burun içinde iki kadar kalan tamponlar bulunur. Bez veya silikon delikli tamponlar kullanılabilir. Seçim hasta ihtiyacına göredir. Her halukarda hasta açısından sorun yaratmazlar ve alınmaları oldukça rahattır. Göz çevresinde morarma ve şişme kişiye göre değişen oranlardadır. Bir haftalık süreçte tamamen geçerler. Onbeş-yirmi gün içinde bandajlardan tamamen kurtulunur. İş hayatına dönüş ise yapılan işe göre çok daha erkendir. Burnun tam oturması altı aylık bir süreyi kapsar. Bu dönemde burnu darbelerden korumak esastır.