burun estetiği

Burun ameliyatı (rinoplasti) nedir?

rinoplasti; Burun yapısının cerrahi olarak yeniden şekillendirilmesini tanımlar. Amacı yaşam kalitenizi yükseltmek ve mutluluğunuzu arttırmaktır. Burnumuz yüzümüzün ortasındaki en önemli yapıdır. Bu nedenle burnumuzdaki çok küçük değişiklikler genel görünüm ve ifademizde ciddi farklılıklar yaratır. Elbette farklı özelliklere sahip kişiler için farklı burun ameliyatları vardır. Ameliyat tamamen kişiye özeldir. Esas olan hasta ve doktorun bir araya gelmesi, kişinin beklentilerini çok iyi anlaması, hastaya neler yapılabileceğini çok iyi anlatması, ortak ve doğru yolu birlikte bulmasıdır.

Fotoğraftan planlama mümkün ve doğru mu?

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte çeşitli programlar sağlık sisteminin hizmetine girmiştir. Bunlardan biri iki boyutlu görüntüler üzerinde oynayarak öncesi/sonrası farkını ortaya çıkarmaya çalışan programlardır. Bu hareketler yan duruştaki değişiklikler hakkında fikir verebilir. Unutulmamalıdır ki insan vücudu bir fotoğraf değildir. Resimlerdeki her manipülasyon ameliyat sırasında mümkün olmayabilir. Çok iyi bir sonuç alınmış olsa bile hastanın beklentisi bu kadar yüksek ve gerçekçi değilse ameliyat sonrası hastada hayal kırıklığı yaşanır. Önemli olan fotoğrafta oynamak değil birbirini iyi anlamak, güven tesis etmek, hastanın sağlığına zarar vermeyecek sınırlara dikkat ederek doğal ve güzel bir görünüme ulaşmaktır.

Burun ameliyatı nasıl yapılır?

Temelde kıkırdak ve kemik iskelet yapısının yeniden şekillendirilmesi ve ardından üzerindeki cildin bu değişime adapte edilmesi mantığına dayanır. Bu nedenle her zaman kişinin sağlığını bozmamaya özen gösterilmesi gereken sınırlar vardır. Kıkırdak ve kemik üzerinde yapılabilecek işler sonsuz değildir.

Kapalı veya açık burun ameliyatı olmak üzere iki teknikle yapılır. Açık burun ameliyatında burnun alt orta kısmından bir kesi yapılır ve bu kesi izi zamanla azalsa da kalır. Kapalı burun ameliyatı her iki burun deliğinin içinden yapılır ve görünür bir iz bırakmaz. Her iki teknikte de burun ile ilgili tüm estetik işlemler yapılabilmektedir. Hangi tekniğin kullanılacağı hekime bağlıdır.

Aynı zamanda özellikle ön orta kıkırdak eğrilikleri veya solunum problemlerine neden olan konka büyümeleri de giderilebilir. Ancak burundaki tüm tıkayıcı kitleler estetik cerrahi dahil edilerek alınamaz. Bazıları ek işlem gerektirebilir.

Burun ameliyatı sonrası zor bir süreç midir?

Sanılanın aksine ameliyat sonrası oldukça rahattır. Hastaların çoğu ilk günden sonra herhangi bir ağrı kesici ihtiyacı dahi hissetmezler. Burunda kalan iki tampon var. Silikon ve delikli tamponlar kullanılır. Her durumda hasta için herhangi bir sorun oluşturmazlar ve alınması çok rahattır. Göz çevresinde morluk ve şişlik kişiden kişiye değişir. Bir hafta içinde tamamen yok olurlar. On beş gün içinde bandajlar tamamen çıkarılır. İş hayatına dönüş, yapılan işten çok daha erkendir. Burnun tam oturması altı ay-bir yıllık bir süreyi kapsar. Bu dönemde burnu darbelerden korumak esastır.